V Bítouchově u Semil stojí u červeně značené cesty zajímavá zvonička. Z dálky upoutá pozornost její dominující cibulovitá báň pokrytá šindelem. Nese ji zděný korpus zvoničky o čtvercovém půdorysu…
Sousoší spisovatelů Antala Staška a Ivana Olbrachta se nachází v centru města na začátku Bítouchovské ulice, kousek od zámku. V roce 1960 jej vytesal pražský sochař Josef Malejovský. Sousoší…
Na procházce centrem okresního města určitě nepřehlédnete v Bítouchovské ulici třípatrovou budovu s růžovobílou fasádou. Někomu může připomínat administrativní sídlo, jinému školu nebo ústav. Ale…
V obci Spálov roste již dvě stě let památná lípa srdčitá (Tilia cordata) z čeledi lípovitých (Tiliaceae). Turisté směřující ze Semil k soutoku Jizery a Kamenice po modře značené cestě procházejí…
Evangelická kaple ve Spálově na Semilsku nepatří mezi nejstarší církevní památky Horního Pojizeří. Byla postavená v roce 1888. Mnoho však nechybělo a byla pro svůj zchátralý stav srovnána se zemí.…
Čedičový skalní útvar (478 m n.m.) nad soutokem Jizery a Kamenice na svahu vrchu Medenec (543 m n.m.) má několik pojmenování. V novodobých mapách je upřednostněn název Myší skála. Na 25 metrů vysoké…
V Hrabačově přibližně jeden kilometr od jilemnického náměstí stojí malý domek s č.p. 771. Z náměstí v Jilemnici vás k němu přivede červená turistická značka nebo značení naučné stezky „Jilemnice…
Bývalá Pacltova huť, která se nalézá v těsné blízkosti dnešní šperkařské školy, je poslední dochovanou stavbou z městské části zvané Sklenařice, jež dostala své označení dle výrobců barevné skelné…
Nedaleko Muzea Českého ráje se nalézá zajímavá barokní kašna se sousoším, které tvoří tři samostatné sochy. Uprostřed a nejvýše stojí sv. Václav, po jeho pravé ruce je umístěna Socha sv. Jana…
Významnou turnovskou stavbou z konce 19. století je budova Sokolovny. Stavbu realizoval turnovský stavitel Karel Knop, dle projektu pražského architekta Jana Čenského. O výzdobu reprezentativních…